Превише добро да би било истинито

24.05.2011.

Превише добро да би било истинито – значи да вероватно није

Проверавате један дан пошту и имате шта да видите – пријатељ вам шаље ланчану поруку у којој:

•    вас неко убеђује да ће вам се све жеље остварити уколико проследите добијену поруку на зилион адреса (у супротном вам прети скромних 10 година несреће),
•    вас неко обавештава да се појавио нови вирус и моли да поруку проследите свима које знате,
•    непознати аутор апелује на вашу самилост – проследите мејл о болесном детету на што више адреса – за сваку адресу дете ће добити по неколико центи неопходних за лечење,
•    вам се нуди да на једноставан начин дођете до баснословног богатства.

Шта се у ствари дешава?
     У најбољем случају – ланчана писма су само начин да се неко неслано нашали и загушује проток информација на интернету. У најгорем: можете навући неки вирус или на други начин угрозити своју безбедност и безбедност својих пријатеља. Као што и сами знате, ланчана писма вам не могу донети ни срећу ни несрећу (сем ако их форвардујете па на тај начин своје пријатеље доведете у неугодан положај јер ће спамери имати и њихов имејл), нећете се обогатити и никада нећете добити летовање из снова које вам се нуди. О новим вирусима обавестиће вас углавном само неки провајдер антивирус програма – ако сте претплаћени на његове услуге. Ако заиста желите да помогнете деци или различитим људима у невољи, да помогнете у очувању природе и угрожених животиња – уплатите новац на рачун неког удуржења које се бори за њихова права или постаните волонтер. А ако пријатељу или некој другој особи која вам је у животу важна желите да покажете да је волите и да вам је стало до ње – реците јој то лично, својим речима, а не користећи ланчане имејл поруке које су виделе хиљаде људи.
     Напослетку, ако се ипак плашите да порука коју сте добили можда збиља најављује Армагедон, или 10 година несреће звучи сувише опасно па себе не можете да обуздате и морате да је проследите – макар избришите све мејлове људи који су пре вас добили и проследили поруку, а адресе својих пријатеља упишите у Бцц – тако их нико неће видети и неће их моћи злоупотребити.